Biuletyn Informacyjny Nr 1/2004
Komitet Redakcyjny w składzie: Andrzej Chwojnowski, Ludomira Granicka, Piotr Ładyżyński, Ewa Łukowska i Aleksander Sobieszek
XIII Krajowa Konferencja Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna
15 lat działalności
16 kwietnia 2004 roku odbyły się uroczyste obchody 15-lecia działalności Międzynarodowego Centrum Biocybernetyki PAN. Zaproszeni z całego świata goście wygłosili wykłady okolicznościowe.
Międzynarodowe Centrum Biocybernetyki (MCB) działa w ramach Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk. MCB zostało założone przez Profesora Doktora Macieja Nałęcza w 1988 r., w czasie, kiedy inżynieria biomedyczna była młodą nauką w porównaniu z klasycznymi naukami, takimi jak fizyka, chemia, czy medycyna. Międzynarodowa współpraca, tak pożądana przez specjalistów inżynierii biomedycznej, była bardzo ograniczona, w porównaniu z dzisiejszymi czasami. Przepływ informacji był o wiele wolniejszy niż dzisiaj: fax dopiero wchodził do użycia, a o poczcie elektronicznej nikt jeszcze nie słyszał. Mimo tych wszystkich problemów, Prof. dr M.Nałęcz zrealizował pomysł stworzenia Międzynarodowego Centrum Biocybernetyki, które w dniach dzisiejszych jest domem inżynierii biomedycznej dla całego świata.
Dzisiaj Centrum mieści się w kompleksie pięciu budynków, które zawierają również hotel dla gości. W ciągu 15 lat istnienia 4700 naukowców z 43 krajów uczestniczyło w 73 seminariach i konferencjach. Pełne teksty wykładów opublikowano w 49 książkach. Duży nacisk zawsze jest kładziony na młodych naukowców i doktorantów dając im możliwość zaprezentowania swoich wynalazków i prac badawczych oraz spotkania z uznanymi specjalistami w swoich dziedzinach.
MCB korzysta z pomocy pracowników naukowych Instytutu i z obsługi jego działów administracyjno - finansowych. Posiada oddzielną Radę Naukową, w której zasiada 23 naukowców z 17 krajów. Prace Centrum reguluje Porozumienie Stron podpisane przez przedstawicieli instytucji naukowych wchodzących w skład Centrum. W myśl tego Porozumienia Dyrektor Centrum jest nominowany przez Prezesa PAN.
Centrum jest kooperantem i organizatorem współpracy dwustronnej między różnymi ośrodkami zajmującymi się inżynierią biomedyczną. W ramach współpracy polsko - japońskiej odbyły się seminaria w latach: 1989, 1996, 1998, 1999, 2001, 2003, na tematy: sensory biomedyczne, sztuczne narządy, systemy biologiczne, pomiary biomedyczne i nowe metody diagnostyki medycznej. Współpraca między Polską a USA zaowocowała trzema seminariami w roku 1993 i jednym w 1994. W tematyce seminariów znalazły się: sztuczna trzustka, intensywne dozowanie insuliny, modelowanie procesów w medycynie i biologii oraz matematyczne i fizyczne modelowanie biosystemów i organów.
Centrum stworzyło nową jakość naukowej współpracy między różnymi laboratoriami, którą nazywamy po angielsku Study Groups. Powstały następujące Grupy Badawcze:
- Pomiary biochemiczne
- Ultradźwięki w biopomiarach, diagnostyce i terapii
- Optoelektronika i diagnoza medyczna
- Badanie bioimpedancji
- Biomechanika. Robotyka biomedyczna
- Biomechanika i system ruchu człowieka
- Statystyka i praktyka kliniczna
- Wysoko-rozdzielcza elektro- i magnetokardiografia
- System oddechowy i krwionośny
- Enkapsulacja komórek
- Sztuczna Trzustka
Zadaniem tych grup jest badanie wybranych problemów inżynierii biomedycznej oraz współpraca w ramach międzynarodowych programów w naukowych.
Dzięki tej współpracy powstało wiele publikacji oraz zrealizowano z powodzeniem wiele grantów i projektów. Nie przypadkowo Centrum jest członkiem UNESCO Światowej Sieci Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz działa w ramach Centrum Współpracy Badań i Szkoleń w Dziedzinach Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, przy WHO.
Oficjalnym czasopismem Centrum jest "Biocybernetics and Biomedical Engineering". Pełne teksty wykładów wygłoszonych na seminariach MCB są publikowane w "Lecture Notes of the ICB Seminars".
Opisy działalności, seminariów i konferencji, których organizatorem było Międzynarodowe Centrum Biocybernetyki zostały zamieszczone w dwóch publikacjach wydanych z okazji 15-lecia działalności Centrum: "Activities of the international Centre of Biocybernetics Polish Academy of Science - 1988-2003".
Ewa Łukowska
Prezentacje zespołów badawczych
Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN
Zakład Biopomiarów i Bioregulacji
Pracownia Przetworników Biochemicznych
Kierownik - prof. dr hab. inż. Władysław Torbicz
Tel.: +48 (22) 659 55 34, fax: +48 (22) 659 70 30, e-mail: Torbicz@ibib.waw.pl
Tematyka badawcza: Metody oraz półprzewodnikowe czujniki i systemy do badania wielkości biochemicznych.
Zespół badawczy: Prof. dr hab. W. Torbicz, doc. dr hab. I. Zawicki, dr inż. D.G. Pijanowska, dr inż. M. Dawgul, dr M. Maliszewska-Mazur,
mgr E. Remiszewska, mgr inż. T. Trybun, mgr inż. A. Krzyków, techn. J. Kruk
Od początku lat 80. badania Pracowni dotyczyły głównie półprzewodnikowych czujników i bioczujników chemicznych. Zostały one zapoczątkowane w Polsce przez zespół pod kierunkiem prof. W. Torbicza. W czujnikach tych głównym elementem detekcyjnym są membrany czułe chemicznie, w tym membrany z unieruchomionymi wymieniaczami jonowymi (jonoforami), enzymami i przeciwciałami. Wymienione urządzenia stosuje się do pomiaru stężeń substancji biochemicznych dla potrzeb diagnostyki medycznej, w przemyśle spożywczym i ochrony środowiska.
Przetwornikami podstawowymi w rozważanych bioczujnikach są, w większości przypadków, tranzystory polowe czułe na jony wodorowe (pH-ISFETy). Opracowano kilka rodzajów takich czujników z membranami bramkowymi z azotku krzemu i boru, tlenków cyrkonu, tytanu i hafnu oraz technologię ich wykonywania [1-11, 40,41]. Przeprowadzono analizę zjawisk zachodzących w półprzewodnikowych czujnikach chemicznych i opracowano modele matematyczne opisujące ich działanie [4,5,7,8]. Strukturą wykorzystywaną w Pracowni do budowy bioczujników jest ISFET z azotkiem krzemu w obszarze bramkowym. Struktury te są wytwarzane w Instytucie Technologii Elektronowej (ITE) w Warszawie. Ponadto opracowano ISFETy do pomiaru stężeń jonów metali lekkich (potasu, sodu, wapnia) i jonów amonowych, w których odpowiednie jonofory są unieruchamiane w organicznej membranie bramkowej [4,12-17].
W Pracowni są prowadzone prace dot. bioczujników enzymatycznych mocznika, trójglicerydów, pestycydów i jonów metali ciężkich. Bioczujniki mocznika wykonano w dwóch wersjach: z detekcją jonów wodorowych (pH) i jonów amonowych, jako produktów reakcji enzymatycznej z udziałem ureazy [11,15,18-23]. Bioczujniki pestycydów i jonów metali ciężkich były oparte na pomiarze stopnia hamowania, przez te substancje, aktywności acetylocholinoesterazy w reakcji enzymatycznej rozkładu acetylocholiny, prowadzącej do powstania kwasu octowego, którego stężenie było oznaczane za pomocą detektora typu ISFET [24-27]. W bioczujnikach trójglicerydów wykorzystano pomiar pH związany z powstaniem kwasów tłuszczowych jako produktów hydrolizy trójglicerydów z udziałem lipazy [28,29]. Opracowane czujniki jonów i bioczujniki mocznika były wykorzystane w badaniach laboratoryjnych do pomiaru parametrów płynów biologicznych w warunkach in vitro i in vivo, m.in. do oceny procesu dializy otrzewnowej u zwierząt doświadczalnych [11,18,19,21].
Podjęto prace nad bioczujnikami immunologicznymi, wykorzystującymi specyficzne oddziaływania między określonymi antygenami i przeciwciałami. Opracowano modele bioczujników na wybrane antygeny [30].
Innym kierunkiem badań prowadzonym przez zespół są prace nad miniaturowymi systemami do całościowej analizy przepływowej (micro total analysis systems - mTAS). Układy te dają możliwość analizy biochemicznej próbek o bardzo małej objętości, przy całkowitej automatyzacji pomiarów. Automatyzacja pomiarów jest możliwa dzięki integracji bloków funkcyjnych, takich jak: blok transportu próbki (mikropompy, mikrozawory, kanały mikroprzepływowe), blok wstępnego przygotowania próbki (mieszalnik, bioreaktor) oraz blok detekcji w postaci czujników (bio)chemicznych. Przedstawione wcześniej czujniki i bioczujniki mogą być wykorzystywane w tych urządzeniach jako detektory. Wspólnie z ITE wykonano w krzemie modele miniaturowych bioreaktorów z urazą unieruchamianą w kanale przepływowym bioreaktora [31-37].
W urządzeniach pomiarowych wykorzystujących tranzystorowe czujniki chemiczne i bioczujniki, konieczne jest stosowanie specjalnych elektronicznych układów zasilających i sterujących. Opracowano takie urządzenia i układy [10, 38,39,42,43]. W celu zapewnienia ich miniaturyzacji, są one scalane we współpracującym z Pracownią ośrodku naukowym na Tajwanie.
- D.Sobczyńska, W.Torbicz, ZrO2 gate pH sensitive field effect transistor, Sensors and Actuators, v.6, 1984, p. 93.
- D. Sobczyńska., W.Torbicz., A.Olszyna, W.Włosiński, Borazon gate pH sensitive field effect transistor, Analyt. Chim. Acta, v.171, 1985, p.375.
- A.Olszyna, W.Włosiński, D. Sobczyńska, W. Torbicz, A study of borazone gate pH sensitive field effect transistors, J. Crystals Growth, 1987, v.82, 757-760.
- W.Torbicz, Teoria i własności tranzystorów polowych jako czujników biochemicznych, Praca habilitacyjna, Ossolineum, 1988.
- W.Torbicz, Z.Sypniewska: An extended model of the electrolyte/hydrogen ion sensitive field effect transistor system, Sensors and Actuators B, v.7, 1992, p.565.
- W.Łada, A.Deptuła, W.Torbicz, D.Pijanowska, A. Di Bartolomeo, Preparation of thin SnO2 layers by inorganic sol-gel process, J. Sol-Gel Sci.Technol., v.2, 1994, pp.551-554.
- W.Torbicz, Z.Sypniewska, R.Erbach, B.Hoffmann, An analysis of the pH-sensitive multilayer LB film/semiconductor structures, Sensors and Actuators, B18-19, 1994, 336.
- W.Torbicz, Z.Sypniewska, D.Pijanowska: Modelowanie potencjometrycznych półprzewodnikowych czujników stężeń jonów, Prace IBIB PAN, n.44, Warszawa, 1995.
- D.Pijanowska, W.Torbicz, Long-term stability of Si3N4, Al2O3 and Ta2O5 gate pH-ISFETs, Proc. of SPIE-The Int. Society for Optical Engineering on Optoelectronic and Electronic Sensors, USA, 1995, Vol.2634, pp.210-214.
- W.Torbicz, D.Pijanowska, ISFETs instability problems and methods of their minimizations for long-term pH monitoring purposes, Biocyb. and Biomed. Eng., v.16, No 1-2, 1996, pp.71-92.
- D.G. Pijanowska, Analysis of factors determining parameters of ion sensitive field effect transistors as the sensors of biochemical quantities, Prace IBIB, Zeszyt nr 46, Warszawa, 1996.
- Z.Brzózka, M.Dawgul, D.Pijanowska, W.Torbicz, Development of NH4+-sensitive polymer membranes for long-term performance microsensor, Proc. of SPIE-The international society for optical engineering, v.3054, Optoelectronic and Electronic Sensors, 1996, pp.187-196.
- Z.Brzózka, M.Dawgul, D.Pijanowska, W.Torbicz, Durable NH4+-sensitive CHEMFET, Sensors and Actuators, B, , 1997, v. 44, 1-3, pp.527-531.
- D.G.Pijanowska, E.Luboch, J.F.Biernat, M.Dawgul, W.Torbicz, Na+-selective ChemFETs based on novel ionophore: bis(phenylbenzo)-13-azocrown-5, Sensors and Actuators B 58, 1999, 384-388.
- M.Dawgul, Półprzewodnikowe czujniki i bioczujniki oparte na detekcji jonów amonowych, Praca doktorska, IBIB PAN, 2000.
- Z.Brzózka, W.Torbicz, E.Malinowska, A.Dybko, W.Wróblewski; Long term performance of ion-selective membranes; Biocybernetics and Biomedical Engineering; 2001; 21, 37-48
- M.Dawgul, D.G. Pijanowska, A.Krzysków, J.Kruk, W.Torbicz, An influence of polyHEMA gate layer on properties of ChemFETs, Sensors, 2003, 3, pp.146-159.
- D.G.Pijanowska, W.Torbicz, pH-ISFET based urea biosensor, Sensors and Actuators, B., 1997, v. 44, n.1-3, pp.370-376.
- W.Torbicz, D Pijanowska., The EnFET type biosensors for urea measurements, Biocyber. and Biomed. Eng., v. 17, n. 3-4, 1997, pp.141-149.
- M.Dawgul, D.G.Pijanowska, Z.Brzózka, W.Torbicz, Urea biosensor based on a durable NH4-sensitive CHEMFET, Proceedings of Eurosensors XIII, The Hague, TheNetherlands, Sept. 12-15, 1999, 305-307.
- W.Torbicz, D. Pijanowska; Urea biosensors and their applications in hemodialysis - Perspective of EnFET application, Frontiers of Medical and Biological Engineering; 2000, 10, 2, 117-129.
- D.G. Pijanowska, N.Jaffrezic-Renault, C.Martelet, W.Torbicz; ISFET type urea biosensors for biomedical applications, in: "Recent Research Developments in Electroanalytical Chemistry" ; Transworld Research Network, Trivandrum, Chapter 3 India, 2001.
- G.Dorota Pijanowska, M.Dawgul, W.Torbicz, Comparison of Urea determination in biological samples by EnFETs based on pH and pNH4 detection, Sensors, 3, 2003, pp.160-165.
- N.F.Starodub, W.Torbicz, D.Pijanowska, N.Kanjuk, M.Dawgul, A.S.Ternovoj, Phosphororganic pesticide control in some vegetables by enzymatic sensors based on ISFETs, Proc. of Eurosensors X, Sept. 8-11, 1996, Leuven, Belgium Vol.3, pp.925-928
- N.F.Starodub, W.Torbicz, V.Starodub., N.Kanjuk, M.Dawgul, D.Pijanowska, K.S.Ternovoj, Control of heavy metal ion level in some vegetables by enzymatic sensors based on the ISFETs, Proc. of Eurosensors XI, Warsaw, Poland, Sept. 21-24, 1997, pp.1233-1236.
- N.F.Starodub, W.Torbicz, D.Pijanowska, V.M.Starodub, M.I.Kanjuk, M.Dawgul, Optimisation methods of enzyme integration with transducers for analysis of irreversible inhibitors, Sensors and Actuators B58, 1999, 420 - 426.
- V.M.Starodub, A.V.Nabok, N.F.Starodub, W.Torbicz, Approaches for structured immobilisation of recognizing elements on the transducer surface of biosensors, in: Y.G.Gogotsi and I.V.Uvarova (eds), Nanostructured Materials and Coatings for Biomedical and Sensor Application,Kluwer Academic Publishers,2003,pp. 311-325.
- D.G.Pijanowska, A.Baraniecka, G.Ginalska, R.Wiater, J.Łobarzewski, W.Torbicz; The pH-detection of triglycerides; Sensors and Actuators B; 2001
- D. G. Pijanowska, W. Torbicz; Potentiometric method for triglycerides determination,; Technology and Health Care, 9(1-2). 2001; 91-93.
- B.Kazimierczak, A.Baraniecka, D.Pijanowska, M.Dawgul, J.Kruk, A.Krzyśków, W.Torbicz, Immunological reactions in potentiometric sensors, Proc of SPIE, 4887, 2002, pp. 137-140.
- D.G.Pijanowska, E.Remiszewska, W.Torbicz, ; Immobilization of bioreceptors for microreactors, ; Proc. of the Int. Meeting on Chem. Sensors (IMCS), ; Boston, 2002, 409-410.
- D.G.Pijanowska, E.Remiszewska, W.Torbicz, ; Methods of immobilization of bioreceptors for biosensors, ; Proceedings of the 2nd European Medical and Biological Engineering Conf. EMBEC'02, ; Vienna, 2002, 296-297.
- D.G. Pijanowska, E. Remiszewska, J.Łysko, J.Jaźwiński, W. Torbicz, Immobilization of bioreceptors for microreactors, Sensors and Actuators B, 91/1-3, 2003, pp.152-157.
- P.Bergveld, A.J.Sprenkels, W.Olthuis, D.G.Pijanowska, H. van der Linden,; A flow-through potentiometric and amperometric sensor array, in: Comprehensive Analytical Chemistry, Elsevier 2003, pp.625-663.
- D.G.Pijanowska, A.J.Sprenkels, W.Olthuis, P.Bergveld, A flow-through amperometric sensor for micro analytical systems, Sensors and Actuators B, 91/1-3, 2003, pp.98-102.
- S.Böhm, D.Pijanowska, W.Olthuis, P.Bergveld; A flow-through amperometric sensor based on dialysis tubing and free enzyme reactors, The XIV European Conference on Solid?State Transducers, Copenhagen, Denmark, ; EUROSENSORS XIV; Aug. 27?30, 2000, 31?32 (Extended Abstracts on CD, 43?45.
- D. Wen-Yaw Chung, D. G. Pijanowska, W. Torbicz, Pei-Chen Wang, Heh-Sen Lin, J. Hsieh, Gow-Long D. Ming-Yi You; CMOS Integrated Circuit and System Design for Ion-Sensitive FET-based Biosensor Applications; Biocybernetics and Biomedical Engineering 2001; 21, 87-106.
- Chung W.-Y., Yang C.-H., Wang Y.-F., Chan Y.-J., Torbicz W., Pijanowska D.G., ; 3V based pH-meter chip implementation using ASIC design methodology, ; Proc. of the Int. Meeting on Chem. Sensors (IMCS), ; Boston, 2002, 179-180.
- D.G.Pijanowska, A.J.Sprenkels, H.van der Linden, W.Olthuis, P.Bergveld and A.van den Berg, A flow-through potentiometric sensor for an integrated microdialysis system, EUROSENSORS XVII, Guimaraes, Portugal, Sept. 21-24, 2003 pp.452-455.
- D.Sobczyńska, W.Torbicz, A.Olszyna, A.Sokołowska, W.Włosiński: Tranzystor polowy czuły na jony wodorowe, Patent Nr 136636, 1982.
- W. Torbicz, D. Sobczyńska, R. Kowalczyk: Półprzewodnikowy przetwornik czuły na jony wodorowe, Patent Nr 142695, 1984.
- A.Krzyśków, D.Pijanowska, J.Kruk: Regulator punktu pracy czujnika chemicznego typu tranzystor polowy ISFET, Patent Nr 178242, 1996.
- Wen-Yaw CHUNG, A.Krzyskow, Yeong-Tsair LIN, D.G.Chung-Huang YANG, W.Torbicz, Ion Sensing Circuit, US Patent Pending, August 2003.
Władysław Torbicz
Wykaz konferencji naukowych związanych z biocybernetyką i inżynierią biomedyczną można znaleźć na stronie PTIB.